Dożynkowe Dziękczynienie w naszej parafii

Dzięki pracy rolników, co dzień trafia na nasze stoły chleb -
dar ziemi, która jest ostoją polskości i podstawą
naszewspólnetożsamości.

15 sierpnia 2023 r. – w tę przepiękną Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony w podczas Dożynek, przygotowanych w tym roku przez parafian ze strony Północnej i Południowej. Na uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz proboszcz zgromadziliśmy się o godzinie 11:00. Parę minut wcześniej od naszej Remizy Strażackiej wyruszyli delegaci z wieńcem Dożynkowym, z bukietami zbóż, kwiatów i ziela. Uczestnikom przygrywała zaproszona kapela folklorystyczna z Zalasowej. Po przybyciu na miejsce dożynkowi Starostowie wraz z uczestnikami marszu zatrzymali się przy okolicznościowej dożynkowej bramie. W procesji wyszedł po nich ksiądz proboszcz wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza. Po przywitaniu wszyscy udali się na modlitwę do kościoła, gdzie czekali już inni Uczestnicy tego Dziękczynnego Nabożeństwa. Cała Liturgię przygotowali parafianie z wyznaczonych Rejonów.

W kazaniu ksiądz proboszcz mówił miedzy innymi:

Drodzy Siostry i Bracia, kochani Rolnicy!  W tym roku jest jeszcze za wcześnie, aby mówić, że po trudzie  żniw,  mamy dziś święto plonów, dzień  naszych parafialnych dożynek. Wiemy, że żniwa w tym roku są znacznie opóźnione i jeszcze wielu  rolników trudzi się przy pracach polowych, związanych z tegorocznymi żniwnymi zbiorami. Tak jednak zaplanowaliśmy ta naszą Uroczystość, podtrzymując jednocześnie wieloletnią  tradycję i wpatrując się w Tę, która jest tym Najwspanialszym i Najdojrzalszym Owocem pięknego życia, wzięta z ciałem i duszą do nieba. Tak więc pracując jeszcze na naszych polach jednocześnie już dziękujemy za tegoroczne plony, ciesząc się tym co mamy.

Po Mszy św. były pamiątkowe zdjęcia, a następnie udaliśmy się na parking przy naszym  kościele, gdzie była okazja posłuchać śpiewu i grania zaproszonej Kapeli z Zalasowej. Co odważniejsi nawet sobie zatańczyli...

WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE…

Bóg oddał nam ziemię jak ogród do uprawy, a wszystko co stworzył, było dobre, więc nie należy niczego zmieniać ani poprawiać! Bo to Stwórcy zawdzięczamy rośliny zielone, zwierzęta, ryby morskie i ptaki powietrzne. Stwórca zawarł w przyrodzie potężne życiodajne moce, które sprawiają, że przez historię naszej planety wszystkie stworzenia służą człowiekowi, który jest ich koroną. Dożynki to piękna tradycja, która ukazuje, jak bardzo mocno trud rolniczy związany jest z ziemią, z porządkiem natury i Bożą obecnością w człowieku i w przyrodzie, a obserwując ten porządek, człowiek może odnawiać ład w swoim życiu, tak bardzo dzisiaj zagrożony przez agresywne ideologie, które burzą znany nam dotychczasowy porządek natury.

192025