Przejdź do treści
Rok liturgiczny 2022/2023
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

Posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Treść

I. Pomoc w zanoszeniu Komunii Świętej chorym poza Mszą Świętą

      Do podstawowych obowiązków nadzwyczajnego szafarza należy zanoszenie Komunii Świętej osobom obłożnie chorym, w podeszłym wieku, niepełnosprawnym i tym wszystkim, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele.


      Nadzwyczajny szafarz w czasie odwiedzin i duchowego przygotowania chorego winien delikatnie zapytać go, czy pragnie przed Komunią św. przyjąć sakrament pokuty. Jeśli tak, to należy o tym powiadomić probosz­cza. W czasie wizyty przygotowawczej pomocnik winien też zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie mieszkania chorego (stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, woda święcona, szklanka czystej wody do puryfikacji lub podania choremu) i gdy istnieje taka potrzeba poprosić o to domowników lub opiekunów chorego.

      "Celem podkreślenia związku Komunii Świętej chorego ze sprawowa­niem Eucharystii przez wspólnotę parafialną wskazane jest, by przed koń­cowym błogosławieństwem kapłan przekazał chorym za pośrednictwem szafarzy specjalne pozdrowienie od wspólnoty, a nadzwyczajni szafarze otrzymali Najświętszy Sakrament od celebransa po obrzędzie rozesłania wiernych".

      Nadzwyczajny szafarz zanosi Komunię Świętą choremu w specjalnym naczyńku umieszczonym w bursie, którą zawiesza na szyi; w drodze nie rozmawia, lecz w skupieniu uwielbia swego Pana i Boga. Swoją posługę pełni w ubraniu cywilnym, odświętnym i poważnym. Jeśli zaś czyni to w szpitalu lub w innym zakładzie zamkniętym albo w domu prywatnym, w którym gromadzi się więcej chorych, wówczas wypada, by przed rozpo­częciem obrzędów ubrał strój liturgiczny.

II. Posługa podczas Mszy Świętej

      Nadzwyczajny szafarz pomaga także w udzielaniu Komunii Świętej, gdy za­chodzi uzasadniona potrzeba duszpasterska lub konieczność.

      "Przed Mszą świętą nadzwyczajni szafarze winni przygotować naczy­nia z hostiami do konsekracji i ustawić je na kredensie". Ubrani w alby zajmują właściwe im miejsce, czyli w prezbiterium lub w miejscu, gdzie są inne osoby pełniące funkcje liturgiczne.


      "Liturgiczną funkcję nadzwyczajny szafarz Komunii św. wykonuje w następujący sposób: Po przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej kapłan podaje Ko­munię św. nadzwyczajnemu szafarzowi. Wypada, aby udzielił mu jej pod obiema postaciami przez zanurzenie albo przez bezpośrednie picie z kielicha. Następnie podaje nadzwyczajnemu szafarzowi naczynie z komunikan­tami i razem z nim przystępuje do rozdzielania Komunii Świętej. W przypadku rozdzielania Komunii Świętej również z naczynia znajdującego się w tabernakulum przynosi je na ołtarz prezbiter w czasie śpiewu Baranku Boży, wyjątkowo czyni to nadzwyczajny szafarz. Nadzwyczajny szafarz każdemu z przyjmujących Komunię św. Ťukazuje nieco uniesioną Hostię, mówiąc: Ciało Chrystusa. Przystępujący do Komunii Świętej odpowiada: Amen i przyjmuje Najświętszy Sakrament do ust lub, jeśli to dozwolone, na dłoń (Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego, nr 161).

      Po zakończeniu udzielania Komunii Świętej kapłan i pomocnik wraca­ją do ołtarza. Kapłan zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do taber­nakulum, po czym wraca do ołtarza, puryfikuje pateny i kielich. Jedynie w wyjątkowych wypadkach świecki pomocnik zanosi puszkę z Najświęt­szym Sakramentem do tabernakulum, wówczas przed zamknięciem drzwi­czek przyklęka na jedno kolano, następnie wraca na swoje miejsce. Jeśli zachodzi potrzeba, puryfikuje palce w naczyńku stojącym obok tabernaku­lum lub na kredensie".

      Nadzwyczajny szafarz może też pomagać w udzielaniu Komunii Świę­tej pod obiema postaciami w przypadkach przewidzianych przez prawo. "Jeśli przyjmujący Komunię św. piją bezpośrednio z kielicha, wówczas pomocnik podaje kielich mówiąc: Krew Chrystusa, przyjmujący odpowia­da: Amen. Podczas picia z kielicha przyjmujący, jeśli potrzeba, swymi rękami przysuwa sobie kielich do ust (por. Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego, nr 266). Po przyjęciu Krwi Pańskiej nadzwyczajny szafarz ociera puryfikaterzem zewnętrzną stronę kielicha. Natomiast jeśli Komunii św. pod obiema postaciami udziela się przez zanurzenie, wówczas pomocnik trzyma kielich, a kapłan (lub drugi pomocnik) naczynie z hostiami i po zanurzeniu części hostii w kielichu podnosi ją mówiąc: Ciało i Krew Chrystusa, przyjmujący odpowiada: Amen".

      Warto przypomnieć, iż zgodnie z zasadą podziału funkcji w zgromadzeniu liturgicznym nadzwyczajny szafarz nie powinien wykonywać innych posług, np. lektora, kantora czy komentatora; może to czynić wyjątkowo, gdy brak jest właściwych osób.

 

W naszej parafii posługę nadzwyczajnego szafarza pełnią Panowie:

    1. Ryszard Jachym
    2. Dariusz Janus
    3. Mirosław Małek

187333