Ogłoszenia parafialne 25.09.2023

1. Przeżywamy XXV Niedzielę w ciągu roku. U nas Msze Święte o godzinie: 7.00,10.00 oraz po południu o 15.00. Dzisiaj Uroczystości w rektoracie Breń.O godzinie 10.30 ksiądz biskup Ordynariusz Andrzej Jeż odprawi w tamtejszej wspólnocie Uroczysta Mszą Świętą i ogłosi, że od dzisiaj Breń będzie parafią a nie, jak do tej pory rektoratem.

2. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom. Kiedyś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony był w innym terminie – w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, ale ze względów duszpasterskich papież Franciszek w 2018 roku przeniósł go na drugą niedzielę września. W tym roku jest to już 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ma nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny przez toczące się wojny, prześladowania i terror. Prośmy Opatrzność Bożą, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne mieszkanie. Również dzisiaj Dzień Modlitw za Osoby Niesłyszące i Słabosłyszące a także Dzień Modlitw o Trzeźwość i nasza diecezjalna Pielgrzymka do Szczepanowa o charakterze przebłagująco – wynagradzającym za grzechy pijaństwa.

3. W kończącym się już miesiącu wrześniu, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu Świętych, polecaliśmy Bogu losy ojczyzny, życie i rozwój dzieci i młodzieży, także nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej.

4. Każdego roku 27 września (zatem w najbliższą środę) obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Celem tego Dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazanie, jak turystyka wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie. W tym dniu w liturgii wspominamy Św. Wincentego a Paulo, prezbitera, „duszpasterza galerników”, założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym

5. W piątek 29 września w kalendarzu liturgicznym przypada: święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. A w poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego, posyłając swoich Aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. To nie wymyślona bajka dla dzieci. Anioły są bowiem namacalnym przejawem obecności Boga w świecie, Jego głosem. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

6. W sobotę 30 września wspominamy św. Hieronima, prezbitera, doktora Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński..

7. W przyszłą niedzielę wchodzimy w październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwach różańcowych, które w naszym kościele będziemy odprawiali o godzinie 17.00 a następnie będzie Msza Święta. Wyjątkiem będą dni od 1 do 8 października, kiedy to przeżywać będziemy Misje Święte. Ojcowie prowadzący będą wtedy organizować modlitwę różańcową kierując się programem misji. Myślę, że już z dniem dzisiejszym do każdej rodziny naszej parafii dotrą zaproszenia z programem misji. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. Być może uda się dla starszych i chorych uruchomić internetową transmisję, aby mieć podgląd na jedno Nabożeństwo dziennie. Zobaczymy co na to jeszcze powiedzą Ojcowie prowadzący Misje. W naszych modlitwach pamiętajmy o studentach rozpoczynających rok akademicki.

8. U nas w tygodniu we wtorek modlitwy do Św. Antoniego, w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a w piątek Koronka do Bożego Miłosierdzia. Sprawdźmy porządek Mszy Świętych na obecny tydzień. Mamy dodatkowe Msze Święte. Również zauważmy, że we wtorek nie mam Mszy Świętej rano, a jest po południu o godzinie 18.00.

9. Bóg zapłać za wszelkie prace wykonane w mijającym tygodniu dla dobra naszej wspólnoty. Dziękuję za sprzątanie, za dbanie o kwiaty, za prace przy ogrodzeniu, za pracę przy krzyżu, który zabierzemy w czasie misji na Drogę Krzyżową w plenerze. Óg zapłać naszemu Caritasowi za przeprowadzenie zbiórki do puszek. na Uniwersytet papieski Jana Pawła II w Tarnowie i Krakowie. Dziękuje za prace przy ogrodzeniu wokół kościoła i przy plebanii..Podziękowania szczegółowe już po Misjach.

10. Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste czy rodzinne Uroczystości, Imieniny, Urodziny czy Jubileusze, składamy najserdeczniejsze życzenia, Bożego Błogosławieństwa, zdrowia oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów. Jesteśmy w modlitwie z chorymi, starszymi i samotnymi w naszej parafii.