Ogłoszenia parafialne 18.12.2022

1. Przeżywamy IV Niedzielę Adwentu. Przygotowuje nas ona – zresztą podobnie jak najbliższe dni – do nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. U nas Roraty w dni powszednie Adwentu, bezpośrednio po Godzinkach, ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Jest to godzina 6.50. Od piątku, trwa też w kościele Nowenna do Dzieciątka Jezus. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystości Narodzenia Pańskiego!  W najbliższą środę, 21 grudnia – wspominamy w liturgii -  św. Piotra Kanizjusza,  kapłana jezuickiego, żyjący w latach 1521-1597, wybitnego teologa, za co otrzymał tytuł doktora Kościoła.

2. W poniedziałek od godziny 13.00 udam się jeszcze do tych chorych, którzy na Święta potrzebują się wyspowiadać i przyjąć Komunię Św. Jeśli tylko potrzebują przyjąć Komunie Św. – bo spowiadali się na ostatni pierwszy piątek, czy też trwają w łasce uświęcającej, niech proszą, niech się umawiają z naszymi Szafarzami. Chorych na poniedziałek, zgłaszamy dzisiaj w zakrystii.

3. We wtorek w godzinach popołudniowych, członkowie naszego parafialnego oddziału Caritas, dostarczą starszym, chorym i samotnym, życzenia świąteczne od parafii, od księdza proboszcza  i od Caritasu. Caritasowi bardzo dziękuje za zaangażowanie się w ostatnim czasie w wiele charytatywnych akcji naszej diecezji i parafii. Dziękuje też Caritasowi szkolnemu.

4. Jutro – 19 grudnia – w naszej parafii spowiedź przed Świętami Bożego Narodzenia w godzinach: 14.30 – 16.00 oraz w godzinach 16.30 do 18.00. Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę, zwłaszcza na dzień Wigilii. Po ostatnich roratach kościół będzie sprzątany i dlatego prosimy tutaj o zrozumienie i właściwe zorganizowanie sobie czasu spowiedzi. W gablotach mamy też umieszczony grafik wszystkich spowiedzi w naszym dekanacie Tarnów Północ. Nie pozwala komuś czas 19 grudnia, to może skorzysta w inne dni.

5. W nadchodzącą sobotę Wigilia, która w kalendarzu liturgicznym rozpoczyna okres Narodzenia Pańskiego, a potem kolejne świąteczne dni. Już dzisiaj a na pewno przez te ostatnie dni adwentu, trzeba nam siebie pytać: Czy jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku do nich przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym. W Wigilię starajmy się zachować post zwyczajowy od potrwa mięsnych.

6. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

7. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

8. W tym duchu przyjdźmy też na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

9. W  samą Uroczystość Bożego Narodzenia i w drugi dzień Świąt – we wspomnienie Św. Szczepana - w naszej parafii będzie następujący porządek Mszy Świętych: 7.00, 9.00 oraz 11.00.

10. Bezpośrednio po Świętach, a wiec 27 grudnia rozpoczniemy w parafii Wizytę Duszpasterską, zwaną Kolędą. Na ten temat więcej w Boże Narodzenie. Zaznaczam tylko, że Kolędę rozpoczniemy od początkowych numerów parafii i w dni powszednie będzie ona zazwyczaj od godziny 13.00. Wyjątkiem będzie sobota, gdzie Kolędę będziemy rozpoczynali od 9.00.

Ks. proboszcz