UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W NASZEJ PARAFII

27 sierpnia 2023 r.

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej
związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła.
U nas – jak wszyscy doskonale wiemy – jest kościół i parafia
pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego, jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy. Kościół, dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić do jego zyskania. Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna, Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę... i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego.  Wielu naszych parafian przystąpiło do spowiedzi, więc ufamy, ze wspomniany odpust uzyskali.

Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, u nas sprawowana o godz. 11:00 przez specjalnie zaproszonego kapłana, a był nim ks. Wojciech Witowski z Nowego Sącza – Biegonic. Posługę kapłańską pełni od 2014 roku. Aktualnie jest studentem doktorantem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na kierunku Patrologia i Filologia Klasyczna.  On też na wszystkich Maszach Świętych wygłosił odpustowe kazanie. Jak każda parafia, tak i nasza wspólnota chce oddać chwałę Bogu i swojej Patronce, ale też chce się pokazać z jak najlepszej strony w czasie odpustu. Dlatego na sumę przyszli Rodzice z  dziećmi  w strojach komunijnych, z dziećmi dzwoniącymi i sypiącymi kwiaty. Były poczty sztandarowe oraz osoby niosące feretrony. Byli nasi Strażacy, Liturgiczna Służba Ołtarza, a także Dziewczęca Służba Maryjna. Przyjechali kapłani z naszego Dekanatu Tarnów-Północ, na czele z księdzem Dziekanem Pawłem Górskim (na co dzień Kustoszem w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie). Oprócz nich Wierni z naszej parafii i zaproszeni Goście. Muzyczną strona odpustowej Liturgii zajął się pan Bartosz Krzemiński – organista. Przy pięknej pogodzie oddaliśmy cześć naszej Matce, a nasze serca, przez modlitwy i myśli, podążały też Jasną Górę - do  stóp naszej Matki Częstochowskiej, dziękując Jej za „przedziwną pomoc i obronę”.

Święty Jan Paweł II ciągle nam przypominał: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Tak więc wpatrujmy się w Jej matczyne oblicze, „pamiętajmy i czuwajmy” przez dobre, pokorne i wierne Bogu życie w naszej trudnej - w dzisiejszych czasach - codzienności. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Odpustowej Uroczystości (kapłanom za posługę w konfesjonale, pani sprzątającej kościół, dekoracje kwiatowe, maryjne obrusy, czystość i porządek, przygotowanie obiadu dla kapłanów, upieczone  odpustowe placki, podjęty przez Wielu trud), niech Bóg, przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani i naszej Matki wynagrodzi. Szczęść Boże!

ks. proboszcz

191627